Recenzije

Pravila teniskih parova Tiebreakers

Ovisno o tome koja liga upravlja vašom teniskom utakmicom, možda ćete igrati jedan od nekoliko uobičajenih tie-break-ova. Neke lige ubrzavaju igru ​​igrajući tie-breakove u različito vrijeme tokom seta ili meča, dok druge koriste skraćene tie-breakove. Ako naučite koji veznjak morate igrati i kada biste ga trebali igrati, pomoći će vam da izbjegnete tehničku sposobnost koja vas može koštati.

Standardna veza

Službeni break-break koji je sankcionirala Međunarodna teniska federacija i koji koristi većina nacionalnih, stručnih i kolegijalnih upravljačkih tijela je tie-break sa 12 poena, koji se često naziva i tie-break od 7 poena, jer pobjednik mora osvojiti sedam bodova. Tie-break se odigrava kada set dostigne šest utakmica sve, s tim da će sljedeća osoba u rotaciji serviranja započeti tie-break. Taj igrač servira jedan bod sa sudaca deucea, a zatim sljedeći igrači serviraju dva boda, počevši od svake rotacije dva boda od oglasnog terena. Kada tim osvoji najmanje sedam bodova i ima vodstvo od dva boda, taj tim osvaja tie-break. Teoretski, tie-break može zauvijek trajati ako nitko ne dobije prednost od dvije točke. Timovi mijenjaju krajeve terena na svakih šest bodova, iako će to značiti da će povremeno igrači služiti na drugom terenu tokom tie-breaka nego u setu.

Coman Tie-Break

Nedavna varijanta službenog tie-breaka, nazvana Coman tie-break nakon što je sudija koji ga je stvorio, uvedena kako bi igrači mogli služiti na istoj strani terena tokom tie-breaka kao i tijekom seta. Tokom ovog tie-breaka, igrači prebacuju kraj terena nakon prve točke, a zatim mijenjaju strane svaka četiri boda od tada.

Nine-Point Tie-Break

Prekid u vezi s 9 bodova osigurava da tie-break ne ide dugo jer pobjednik ne mora pobijediti dva. Prvi igrač koji je osvojio pet pobjeđuje u tie-breaku. Prvi igrač servira dva boda, drugi igrač služi dva, sljedeći igrač servira dva, a krajnji igrač servira tri boda, ako je potrebno. Ako rezultat dobije ukupno četiri boda, ekipa primatelj odabire koji će od njegovih igrača dobiti konačni bod. Igrači mijenjaju strane nakon četiri boda.

Utakmica Tie-Break

Neki turniri i lige, uključujući neke koje sankcionira američki Teniski savez, koriste Super Tie-Break umjesto trećeg seta. Rotacija je ista kao tie-break od 12 poena, ali pobjednik mora osvojiti 10 bodova i sa razmakom od dva boda.

TeamTennis Super Tiebreaker

Ako igrate u TeamTennis ligi, možete završiti dvostruki meč sa Super Tiebreakerom. Ovaj tie-break omogućuje igraču koji prima igra da odabere na kojem će terenu igrači početi igrati i omogućuje igračima da mijenjaju stranu terena - deu ili ad - da igraju tie-break. Tim koji poslužuje prvi bira koga želi da služi. Pobjednik je prva ekipa koja ima sedam bodova, a ovom timu ne trebaju pobjeđivati ​​dva. Igrači serviraju dva boda svaki, počevši od suda u dvojci, i svakih šest bodova prebacuju kraj terena. Ako rezultat dostigne 6 bodova sve, ekipa primatelj odabire na kojoj će strani dobiti konačni bod. Igrači moraju služiti rod prema spolu.

Kada igrati Tie-Break

Neke lige i turniri igraju skraćene setove, zvane Pro setovi, sa tie-break-om koji je odigran za završetak seta. Uobičajeni Pro setovi igraju se na osam ili 10 igara, sa tie-break sviranjem ili na osam ili 10 svih, ili na sedam ili devet svih. Neke lige igraju najbolje od tri seta, ali zahtijevaju od igrača da odigraju tie-break u pet utakmica sve.

Nakon Tie-Break-a

Nakon tie-breaka, set se dobiva kao 7-6, a tie-break smatra se igrom. To znači da momčadi prebacuju kraj terena na kraju tie-breaka, baš kao da je neobičan broj utakmica odigran tokom regularnog seta. Tim koji je prvi dobio tijekom tie-breaka počinje servirati sljedeći set. Bilo koji član tima može poslužiti prvu utakmicu, s obzirom na to da je početak novog seta.